Drie Pekelders koninklijk onderscheiden
Geplaatst: vrijdag 27 april 2012 om 20:45 | Views: 12332
Auteur: Heidi Eissens
OUDE PEKELA - Drie Pekelders kregen vrijdag een Koninklijke onderscheiding uitgereikt door burgemeester Meindert Schollema. Het gaat om de heer Engelkens, de heer Smedes en de heer Greven. De lintjes werden uitgereikt in de Pekelahof en op het gemeentehuis in de Raadzaal.
Berend Greven (69 jaar) – Lid in de Orde van Oranje-Nassau
De heer Greven heeft zich belangeloos wereldwijd ingezet en hiermee de werkgelegenheid in hulpbehoevende landen gestimuleerd. De heer Greven heeft 24 missies uitgevoerd voor Stichting PUM (Programma Uitzending Managers), in: Kyrgyzstan, Zuid- Afrika, Tasjkent, Oezbekistan, Rusland, Bosnië, Panama, Moldavië, Roemenie, Mongolië, Oekraïne en Zambia. De heer Greven, en ook de Stichting PUM, streven naar een energiezuinige en duurzame wereld. Greven heeft vrijwillig zijn kennis en expertise overgedragen aan bakkerijen over de hele wereld. Deze landen zijn economisch gezien zwak en PUM probeert geheel belangeloos deze bedrijven op een betere positie te brengen, de werkgelegenheid uit te breiden en schone productieprocessen toe te laten passen. In Kyrgyztan heeft Greven zijn grootste succes geboekt. De heer Erik Kutanov van Bakery Samaal is van 6 personen in dienst naar 67 personen gegaan (zie ook youtube: step by step - business with PUM).
Hendrik Engelkens (73 jaar) - Lid in de Orde van Oranje-Nassau
De heer Henk (Hendrik) Engelkens heeft als vrijwilliger vele werkzaamheden voor de gemeente Pekela verricht. Onafgebroken is hij sinds 1975 actief in de sportwereld, waardoor inwoners van Pekela de mogelijkheid hebben gekregen elkaar te ontmoeten en samen plezier te beleven. Engelkens is sinds 1975 bestuurslid van de sportraad, heeft zich o.a. ingezet voor de korfbalvereniging WSS en heeft zelf een recreatieve volleybalvereniging in het leven geroepen. Daarnaast bezit Engelkens over goede organisatorische kwaliteiten en organiseert hij evenementen en activiteiten bedoeld voor de gehele Pekelder bevolking, zoals de feestweek van 30 april t/m 5 mei, sport-en spelweken in Nieuwe Pekela en de uitwisseling met partnergemeente Grossefehn. Bovendien levert de heer Engelkens een waardevolle bijdrage aan de Stichting Stoommachine v/h Free als voorzitter. Momenteel wordt getracht te komen tot een informatiecentrum in de voormalige Strokartonfabriek Free en co, wat Pekela in de toekomst op de kaart zal zetten. Zij zoeken verbinding met cultureel erfgoed binnen de rest van de regio. De bijdrage van Engelkens is hierin onmisbaar. Tot slot is Engelkens actief binnen vogelvereniging De Goudvink. Hij werkt mee aan de voorbereidingen, geeft advies, is er op de vogelmarkten zelf om mee te helpen. Engelkens is een handige man en klust graag. Zo heeft hij voor de vogelmarkten ook geheel belangeloos nieuwe stellingen gemaakt, waardoor de vogelmarkten hun doorgang kunnen blijven vinden. Men hoeft maar een telefoontje te plegen en Henk staat klaar. Een nuchtere, daadkrachtige maar bescheiden man.
De heer Derk Freerk Smedes (81 jaar) - Lid in de Orde van Oranje-Nassau
De heer Smedes is een betrokken man bij de gang van zaken binnen de Sportraad en heeft een waardevolle bijdrage geleverd en dat doet hij nog steeds aan de sportieve samenleving van Pekela. Hij was in de jaren '70 voorzitter van de tennisclub en heeft ervoor gezorgd dat er een kleedruimte kwam, waar men tegenwoordig nog gebruikt van maakt. Sinds 2009 is de heer Smedes nauw betrokken bij Bos-activiteiten, het tegenwoordige NSAB. Smedes is zeer accuraat en dient de Sportraad altijd van een goed advies als het gaat om (gemeente)zaken. De vertaalslag die hij maakt is helder en duidelijk. Ook de ondersteuning als het gaat om subsidieaanvragen wordt als zeer waardevol beschouwd. Zijn bijdrage aan Hempflax is één van onschatbare waarde. Met name ook voor de gemeente Pekela die duurzaamheid hoog in het vaandel heeft staan. Hempflax is sinds 1994 actief en heeft de productie van hennep nieuw leven ingeblazen. Hennepvezel dient als grondstof in de productie van special papier, zoals vloeipapier voor sigaretten en in geperste vorm wordt de vezel heden ten dagen gebruikt in de automobielindustrie om onderdelen, zoals deurpanelen en dashboards van te vervaardigen. Hempflax vezels worden o.a. door BMW, Opel en Mercedes gebruikt en ook in de nieuwste elektrische auto’s. Ook worden hennepvezel en hennephout samen verwerkt tot papier en bouwmateriaal. De belangrijkste toepassing van hennep als bouwmateriaal is Hempflax isolatie, een super alternatief voor steenwol en glaswol. De totale hennepplant zal in de toekomst ook worden toegepast als biomassa. Smedes is een betrokken man en zijn rol binnen de Pekelder samenleving wordt zeer gewaardeerd.
Stemmen tellen....
Aan dit artikel is meegewerkt door
![]() |
Abel van der Veen Fotograaf en redacteur abel@prachtigpekela.nl |