Pekela herdenkt doden op vier locaties

Geplaatst: woensdag 4 mei 2011 om 22:10 | Views: 15379

Auteur: Redactie PrachtigPekela

In Pekela is dit jaar op vier plekken een dodenherdenking gehouden. Op twee locaties gebeurde dat officieus: in Boven Pekela en bij het Joods Monument in Oude Pekela.

Oude Pekela
Verreweg de grootste herdenking werd gehouden bij het oorlogsmonument aan de Burgemeester van Weringstraat in Oude Pekela. Onder het toeziend oog van tientallen belangstellenden legden de wethouders Jaap van Mannekes en Hennie Hemmes de eerste krans.


De herdenking in Oude Pekela

Nieuwe Pekela
Burgemeester Schollema woonde dit jaar de dodenherdenking bij in Nieuwe Pekela. Hij werd daarbij terzijde gestaan door wethouder Anneke Duit.

Joods Monument
Wat veel Pekelders niet weten, is dat de 71-jarige Derk Norder uit Oude Pekela al jaren een eigen herdenking houdt op de Joodse begraafplaats aan de Daijerswijk. Het voormalig raadslid van de PvdA is getrouwd met een vrouw van Joodse komaf. Ook zij heeft in de oorlog familie verloren. Norder vertelt: “Toen de gemeente Oude Pekela nog zelfstandig was, werd in de periode van burgemeester Smidt elke vijf jaar een krans bij het monument op de Joodse begraafplaats gelegd. De traditie is na de herindeling helaas verdwenen. En dat terwijl de Joodse begraafplaats een officieel en prachtig monument heeft. Ik zou heel graag zien dat de herdenking weer in ere wordt hersteld. Tot die tijd blijf ik doden herdenken. Voor mezelf, mijn vrouw en uiteraard alle andere nabestaanden.”


De 71-jarige Derk Norder bij het Joods Monument in Oude Pekela.

Boven Pekela
In Boven Pekela werd woensdagavond inmiddels voor de derde keer een officieuze dodenherdenking gehouden. Bij de begraafplaats verzamelden zich ruim 65 belangstellenden. Mede-organisator Kees Norder had graag gezien dat iemand van het college aanwezig was, maar de gemeente blijft op het standpunt dat er twee officiële plekken zijn voor de herdenking en daar hoort Boven Pekela niet bij. Desondanks is Norder tevreden. “De belangstelling was weer iets groter dan vorig jaar.”

Fotoalbums
Klik hier voor een diashow van de herdenking in Oude Pekela
Klik hier voor een diashow van de herdenking op de Joodse begraafplaats

Video dodenherdeking Oude Pekela door Simon Koster

Stemmen tellen....

Eerder verschenen:

PJC stemt voor fusie – Damacota krijgt herkansing op 14 mei
Zaterdag 17 mei: Rommelmarkt op ventweg Zuidwendingerweg Nieuwe Pekela
Ingezonden bericht: Pekelder Mariska Gons loopt voor onderzoek naar MS
9 mei: Superbingo in de Kiepe Nieuwe Pekela
28 mei: Muziekvitaminen met de Molenzangers in MFC de Binding
Nieuwe ronde vitaliteit bij Zempo start 10 mei met introductieles
Defensie traint nachtelijke luchtlandingsoperaties in Noord-Nederland
Keuken met kookeiland steeds populairder
Drukbezocht Bevrijdingsfestival bij Siep&Co Oude Pekela: Muziek en saamhorigheid centraal
Molen De Onrust in Oude Pekela open tijdens Nationale Molendag op 10 mei
Pekelders vieren 80 jaar vrijheid met zonnige bevrijdingsfietstocht
Excelsior uit Nieuwe Pekela zorgt voor muzikale omlijsting bij indrukwekkende Bevrijdingsoptocht Alteveer
Classic Demo motorenspektakel in Nieuwe Pekela trekt veel bekijks
Waardige herdenkingsdienst en dodenherdenking Nieuwe Pekela
Oude Pekela herdenkt slachtoffers oorlogen tijdens indrukwekkende ceremonie
Stille herdenking in Boven Pekela: samen herinneren, samen gedenken
Repair Café van start in Nieuwe Pekela: geef kapotte spullen een tweede leven
Ingezonden bericht: Ter nagedachtenis aan Aaldrik Wijsbeek – een vergeten Pekelder held
Rood-wit-blauw versierde H.B. Hulsmanstraat Boven Pekela
VAN HARTE: Pascal Engels is 40 geworden en trouwt vandaag met Diana

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk.

he0nnmdn72ipu1ua09earv6kt0