Defensie traint nachtelijke luchtlandingsoperaties in Noord-Nederland

Foto: Pixabay.com

Geplaatst: dinsdag 6 mei 2025 om 17:50 | Views: 6332

PEKELA - Zo’n 1.500 Nederlandse land- en luchtmachtmilitairen trainen van 12 tot en met 23 mei het uitvoeren van luchtlandingsoperaties. Dat gebeurt met transport- en gevechtshelikopters van het Defensie Helikoptercommando en met toestellen van een Amerikaanse helikoptereenheid. De oefening heet Falcon Spring en speelt zich in en boven meerdere locaties in Noord-Nederland af. De troepen opereren vooral in de nacht.

Zo’n 1.500 Nederlandse land- en luchtmachtmilitairen trainen van 12 tot en met 23 mei het uitvoeren van luchtlandingsoperaties. Dat gebeurt met transport- en gevechtshelikopters van het Defensie Helikoptercommando en met toestellen van een Amerikaanse helikoptereenheid. De oefening heet Falcon Spring en speelt zich in en boven meerdere locaties in Noord-Nederland af. De troepen opereren vooral in de nacht.

Defensie bereidt zich voor op het kunnen verdedigen van het eigen grondgebied en dat van NAVO-bondgenoten. Een goed getrainde op haar taak berekende krijgsmacht is noodzakelijk gezien de verslechterende veiligheidssituatie.

Tijdens Falcon Spring trainen militairen onder meer het opzetten van tijdelijke basiskampen. Die zijn belangrijk voor operaties in vijandelijk gebied. Locaties in Drachten, Havelte en Marnehuizen worden tijdens de oefening gebruikt als tijdelijke basis. Vanaf hier voeren helikopters en eenheden hun acties uit. Ook richten militairen tijdelijke bevoorradings- en brandstoflocaties in. Hier kunnen helikopters dicht bij de ‘frontlinie’ snel herladen en tanken. Dat verhoogt de slagkracht, want de toestellen zijn vrijwel direct weer inzetbaar voor ‘het gevecht’.

Gespecialiseerd in luchtlandingen zijn militairen van de luchtmobiele brigade. Zij worden dicht in de buurt van een belangrijk doel afgezet om dit in te nemen en te beveiligen. Denk aan een brug of een ander strategische object. Militairen leren tijdens Facon Spring in moeilijke situaties met de juiste tactieken hun doelen te bereiken. Tijdens de acties gebruiken ze oefenmunitie. Met deze zogenaamde ‘losse flodders’ wordt overlast voor omwonenden enigszins beperkt.

Verder trainen helikopterbemanningen in alle omstandigheden te kunnen opereren, ook bij duisternis. Tijdens Falcon Spring ligt de focus op operaties in het donker. Bemanningen maken gebruik van geavanceerde nachtkijkers.
Daarnaast wordt laagvliegen getraind. Als radars en raketsystemen tijdens een operatie een dreiging vormen is hoog vliegen geen optie. Helikopters moeten juist laag blijven om niet op te vallen. Bemanningen verschuilen zich dan bijvoorbeeld achter een bosperceel of heuvel. Zo kunnen zij ongezien hun opdracht uitvoeren terwijl ze buiten het radarbeeld van de tegenstander blijven. Zorgen voor deze manier van zelfbescherming en laagvliegen vraagt echter wel om specifieke training en het opdoen van ervaring. Alleen dan is het mogelijk in elke situatie en omgeving juist te handelen. Hiervoor wordt veel laag gevlogen, vaak bij duisternis. Helikopters kunnen in deze periode dus zichtbaar en hoorbaar zijn, ook 's nachts.

Bron: Ministerie van Defensie

Eerder verschenen:

Fitclub Pekela helpt kinderen met plezier in beweging te komen
Gemengd badmintondubbel mondt uit in 65 jaar huwelijksgeluk
Gemeente Pekela organiseert gratis reanimatietrainingen voor inwoners
Drukbezochte Kerst Singinn muziekvereniging Excelsior in boerenschuur
Laatste rit Kersttour Groningen 2025: licht, warmte en verbondenheid
BEELDVERSLAG Sfeervolle Tanger Trekker Lichtjestocht door Westerwolde
Milieustraat Pekela extra en gratis geopend aan het einde van het jaar
Samen in beweging tijdens sfeervolle Kerstfit-avond van Fyzigo
Pekela laat beschoeiing Pekelder Hoofddiep vervangen voor 6 miljoen euro
VAN HARTE: Miranda Kiel is vandaag 18 jaar geworden!
Betalen op de markt In Pekela wordt steeds makkelijker
Goed nieuws bij Christelijke Muziekvereniging Excelsior te Nieuwe Pekela!
Briljanten huwelijk voor Douwe en Christina Scheltens
Kerstnachtdienst in de Lutherse Kerk in Nieuwe Pekela
Kerstavonddienst in de Wedderwegkerk Oude Pekela
Veel kraampjes, live muziek en gezellige sfeer bij kerstmarkt in De Spil
61e Volkskerstzang in teken van 'Elke dag een nieuw begin'
BEELDVERSLAG Kersttour Groningen 2025
Gezellige kerstbrunch voor alle inwoners van Pekela op 23 december
Wie stuurt de 94-jarige oma Elsje van Naomi een kerstkaart?

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk. U heeft geen [MijnPP-account].

6a42mp8hu38uo32hjr26dbuhq0