Onthulling kwatrijn (vaarregel) aan buitenmuur Kapiteinshuis Pekela

Geplaatst: dinsdag 18 mei 2021 om 18:05 | Views: 12262

NIEUWE PEKELA - Zaterdag is aan een buitenmuur van het Kapiteinshuis in Nieuwe Pekela een kwatrijn (vaarregel) van de oud-Winschoter Saul van Messel geplaatst. Een toepasselijk gedicht voor de zomerexpositie van het museum: Joods erfgoed en Pekelder zilverschatten. Dinsdagmiddag om 14.00 uur werd dit raamwerk officieel onthuld. Ook werd de biografie van oud-gemeentesecretaris Leffers (1922-1999), geschreven door diens zoons, aangeboden.

Museum Kapiteinshuis wil graag weer open
Het museum heeft voor 2021 weer een mooie expositie voorbereid onder de titel: Joodse erfenis en zilverschatten van Pekela. Wist u dat er in de 19e eeuw meer dan 50 zilversmeden in Pekela gewerkt hebben? De kapiteins waren in de gelegenheid om voor hun vrouwen en gezinnen mooi spul te laten maken. Weet u wat een loddereindoosje is? Dat woord komt u raar voor? Echt een reden om de komende expositie te bekijken. Dan kunt u tegelijk het schild zien dat Peter Bos (huidig zilversmid in Pekela) maakte voor de eerste en laatste burgemeester van Boven Pekela, wijlen Kees Norder. Het topstuk voor het bestuur vormt het Thoraschild dat men j.l. januari kon aankopen op een veiling in New York. Het schild werd gebruikt in de Pekelder synagoge en is gemaakt door twee Groninger zilversmeden in 1905/06.

Vertrekkend conservator Elise van Ditmars (ze wordt directeur van museum Wierdenland in Ezinge), heeft een evenwichtig en mooi overzicht samengesteld van het zilverbezit. Op de buitenmuur is een Gronings gedicht geplaatst van Saul van Messel, u kunt het niet missen als u de komende tijd aan landszijde een keer gaat fietsen!

Het wachten is op de opening, ergens in juni. Tot het zover is kunt u zich inlezen en inkijken via de vernieuwde website op www.kapiteinshuis.nl. Daar vindt u ook het eerste vervolg op het jubileum boek dat vorig jaar uitkwam: Pekelders Verhalen. Onder die titel gaat het verhaal van en over Pekela door en het eerste verhaal is over oud-gemeentesecretaris Geert Leffers. Zijn zoons schreven een mooie biografie over deze markante Pekelder, mét zijn eigen verhaal over zijn ervaringen tijdens de laatste wereldoorlog.

Fotoreportage

   Onthulling Raamwerk bij Kapiteinshuis Pekela - Foto's Johan de Groot

Aan dit artikel is meegewerkt door

Johan de Groot
Fotograaf en redacteur

Kijk ook eens op Johan zijn [eigen website]
johan@prachtigpekela.nl

Eerder verschenen:

Groot effect van extra blusmaterieel en -water bij brand Hempflax
Zomerfeest in Speeltuin Verlengde Sportlaan belooft een dag vol plezier in Nieuwe Pekela
Blussen met schuim uitgesteld vanwege hitte in opslag van Hempflax
Formule 1 voor iedereen dit weekend bij SKV!
Bewoners rondom eerder ontruimde gebied weer uit hun huizen
Overleg over andere aanpak van brand bij Hempflax
Fusie tussen vv Damacota en vv PJC officieel: vv Pekela vanaf 1 juli een feit
Minister Faber brengt kort werkbezoek aan Oekraïne-opvang in de Molenhof
Gecontroleerd uitbranden, bewoners weer naar huis en scholen open
Politie zoekt getuigen en beelden van brand aan Hendrik Westerstraat in Oude Pekela
€1.750 isolatie subsidie in Pekela beschikbaar – Isolatieloket start 2de ronde
St. Willibrorduskerk Oude Pekela open tijdens tiende editie Kerkenpad Oost-Groningen
Geen asbest aangetroffen in asdeeltjes brand Hempflax
Bestrijding brand bij Hempflax kan nog dagen duren
Grote brand bij Hempflax in Oude Pekela: NL-Alert verstuurd en woningen ontruimd
Geertjan Dussel wint 37e NK Kaaibakken in Nieuwe Pekela
VAN HARTE: Petra is vandaag 60 jaar geworden
Serengeti-dag met Tim Coronel als gast bij opticien Bijholt in Oude Pekela
Onwel geworden bezoeker Bevrijdingsconcert Nieuwe Pekela herstellende
Presentatie cultuurhistorisch verhaal Pekela: Inwoners uitgenodigd mee te denken over toekomst erfgoed

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk. U heeft geen [MijnPP-account].

m3at0hb2a0mkhhasfe3f2eegv2