Actie in Oude Pekela voor behoud van Zwarte Piet

Geplaatst: dinsdag 22 oktober 2013 om 20:00 | Views: 10323

Auteur: Jakob Moed

OUDE PEKELA - Via Social Media wordt al geruime tijd gesproken over onze eeuwen oude traditie: Sinterklaas en Zwarte Piet. Nu deze traditie dreigt te verdwijnen hebben onbekenden op de rotonde bij pompstation Hilgers in Oude Pekela een bord neergehangen met de tekst "Zwarte Piet moet blijven".

Verene Shepherd
Nederland moet ophouden met het vieren van het Sinterklaasfeest, omdat het fenomeen van Zwarte Piet een terugkeer is naar de tijd van de slavernij. Dat vindt Verene Shepherd, het hoofd van de VN-werkgroep die onderzoek doet naar Zwarte Piet.

Kenmerken van Zwarte Piet
Volgens de overgeleverde traditie komt Zwarte Piet tijdens het Sinterklaasfeest in december de cadeautjes brengen. Hij klimt door de schoorstenen van de huizen wanneer de mensen slapen.

In de aanloop naar het feest wordt Piet volgens de folklore herhaaldelijk op de daken gesignaleerd, alwaar hij aan de schoorsteen luistert of de kinderen wel braaf zijn. Het strooien van pepernoten en ander strooigoed is zijn specialiteit. Verder treedt Zwarte Piet op als hulp van Sinterklaas om bijvoorbeeld zijn boek of staf te dragen. Sommige Pieten kunnen ook heel goed jongleren, op handen lopen of op een eenwieler fietsen. Tijdens pakjesavond op de vijfde december bonst Zwarte Piet hard op de deur en ramen, soms met de roe, en laat zakken met cadeautjes achter.

Zigeunersaus
Na de negerzoen zou nu ook de zigeunersaus aan een andere naam moeten worden geholpen. En dan hebben we het nog niet gehad over jodenkoek, moorkop of blanke vla. Volgens de Duitse indieners van de klacht zou zigeunersaus beter pikante saus heten, of paprikasaus. Maar niet zigeuner, die naam wordt door veel Sinti en Roma als discriminerend ervaren.

Onduidelijk
Wie het bord op de rotonde in Oude Pekela heeft geplaatst is niet duidelijk. Maar het zal iemand zijn, die het niet eens is met Verene Shepherd en zich aan de discussie behoorlijk stoort.

Aan dit artikel is meegewerkt door

Jakob Moed
Fotograaf, videograaf, Pekelarijder en redacteur
jakob@prachtigpekela.nl

Eerder verschenen:

Drukbezocht Bevrijdingsfestival bij Siep&Co Oude Pekela: Muziek en saamhorigheid centraal
Molen De Onrust in Oude Pekela open tijdens Nationale Molendag op 10 mei
Pekelders vieren 80 jaar vrijheid met zonnige bevrijdingsfietstocht
Excelsior uit Nieuwe Pekela zorgt voor muzikale omlijsting bij indrukwekkende Bevrijdingsoptocht Alteveer
Classic Demo motorenspektakel in Nieuwe Pekela trekt veel bekijks
Waardige herdenkingsdienst en dodenherdenking Nieuwe Pekela
Oude Pekela herdenkt slachtoffers oorlogen tijdens indrukwekkende ceremonie
Stille herdenking in Boven Pekela: samen herinneren, samen gedenken
Repair Café van start in Nieuwe Pekela: geef kapotte spullen een tweede leven
Ingezonden bericht: Ter nagedachtenis aan Aaldrik Wijsbeek – een vergeten Pekelder held
Rood-wit-blauw versierde H.B. Hulsmanstraat Boven Pekela
VAN HARTE: Pascal Engels is 40 geworden en trouwt vandaag met Diana
Drie personen, waaronder een geboren en getogen Pekelder, krijgen Nederlandse Nationaliteit
Pekelder budget-make-overs met wrapfolie
Pekela viert 80 jaar vrijheid met vlaggetjes en versierde straten
Wie of wat maakt je leven makkelijker of aangenamer?
3 mei: Ophalen bestelde hanging baskets bij Lutherse Kerk Nieuwe Pekela
Vezelhennep met een laag thc gehalte vergelijkbaar met alcoholvrij bier
Geslaagde Koningsdag bij korfbalvereniging WSS in Oude Pekela
Stralende Koningsspelen in Boven Pekela: muziek, spel en gezelligheid

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk. U heeft geen [MijnPP-account].

kqat9f0epdn35c6pu9m00knl35