Monument Levenslicht onthuld in MFC De Binding

Geplaatst: woensdag 22 januari 2020 om 19:05 | Views: 15321

PEKELA - Woensdagmiddag is het monument Levenslicht onthuld door burgemeester Jaap Kuin in MFC De Binding. Op 27 januari 2020 is het vijfenzeventig jaar geleden dat concentratie- en vernietigingskamp Auschwitz werd bevrijd. Over heel de wereld wordt daar bij stilgestaan. Om ook stil te staan bij de Holocaustslachtoffers uit Pekela, is van 22 januari tot en met 31 januari 2020 het tijdelijke Holocaustmonument Levenslicht te zien op verschillende locaties in Pekela. Het monument maakt deel uit van een landelijk project van het Nationaal Comité 4 en 5 mei waaraan meer dan 150 Nederlandse gemeenten deelnemen.

Video Dennis de Groot

Locaties
Het monument is op verschillende locaties in Pekela te bezichtigen. Scholen uit de omgeving worden uitgenodigd om het monument te bezoeken. Bij Levenslicht is de digitale leeromgeving ‘Wordt Gemist’ ontwikkeld voor het basis- en voortgezet onderwijs. Het doel van dit project is om scholieren kennis te laten maken met de lokale geschiedenis van de Holocaust en de gevolgen daarvan, via persoonlijke verhalen die zijn opgenomen in het Joods Monument.

Programma
Het monument Levenslicht is te bezichtigen op:
· Woensdag 22 januari 2020 – vanaf 13:30 uur in MFC De Binding
o Officiële onthulling door burgemeester Jaap Kuin en toespraak OBCP
· Donderdag 23 januari 2020 – MFC De Binding
· Vrijdag 24 januari 2020 – MFC De Binding
· Zondag 26 januari 2020 – vanaf 16:00 uur in Hervormde Kerk in Nieuwe Pekela
o Officiële plechtigheid, Nationale Holocaust Herdenking, toespraak burgemeester Jaap Kuin en OBCP
· Maandag 27 januari 2020 – Hervormde Kerk in Nieuwe Pekela
o Dag dat Auschwitz-Birkenau werd bevrijd.
· Dinsdag 28 januari 2020 – vanaf 10:00 uur Ontmoetingscentrum De Kiepe in Nieuwe Pekela
· Woensdag 29 januari 2020 – Ontmoetingscentrum De Kiepe in Nieuwe Pekela
· Donderdag 30 januari 2020 – vanaf 9:30 uur in dorpshuis De Riggel in Boven Pekela
· Vrijdag 31 januari 2020 – dorpshuis De Riggel in Boven Pekela

Levenslicht
Kunstenaar Daan Roosegaarde heeft voor het Nationaal Comité 4 en 5 mei een tijdelijk lichtmonument ontwor­pen met stenen. Zowel in de Joodse herdenkingstraditie als in de Roma- en Sinticultuur zijn stenen belangrijk. Kunstenaar Daan Roosegaarde en zijn team hebben deze traditie als inspiratie gebruikt. Met in totaal 104.000 lichtgevende stenen (gelijk aan het aantal slachtoffers uit Nederland) staat het kunstwerk symbool voor de impact van de Holo­caust. De stenen zijn verdeeld over de verschillende gemeenten waar Joden, Roma en Sinti woonden, hun leven leefden. Ook uit de gemeente Pekela zijn zij tijdens de Tweede Wereldoorlog gedeporteerd. Om de paar seconden lichten de stenen op en doven weer, als een ademhaling in licht. Daarmee symboliseren ze het leven dat nu in de gemeente gemist wordt. Door hierbij stil te staan blijft de herinnering aan de slachtoffers levend.

Oranje Bevrijdings Comité Pekela
Het Oranje Bevrijdings Comité Pekela (OBCP) organiseert in afstemming met de gemeente Pekela activiteiten rondom de 4 en 5 mei herdenking. Ook rondom het programma van het monument Levenslicht zijn zij betrokken.

Fotoreportage

   Onthulling monument Levenslicht in MFC De Binding - Foto's Abel van der Veen

Aan dit artikel is meegewerkt door

Abel van der Veen
Fotograaf en redacteur

abel@prachtigpekela.nl

Eerder verschenen:

Moderne verwarming in traditionele huizen
Amusementskoor De Zwalkers schenkt piano voor nieuw leven in De Binding
SMS-berichtenservices voor operationele communicatie en meldingen
Salva’s Pony Power Noord naar finale Viertallen Kür op Muziek bij The Dutch Masters
Dubbel eremetaal voor 15-jarige Jesse Leeuwerke bij U18
Zijn lage huizenprijzen in Pekela genoeg reden om er te gaan wonen? Redenen om het wel of niet te doen
Informatiebijeenkomst over nieuwe woonwijk bij Heeresmeer Nieuwe Pekela
Feestelijke afsluiting project ‘Koken Binnen Je Budget’ in Pekela
VAN HARTE: Noella Wubbema is 16 jaar geworden
Stef Goos wint voorleeswedstrijd van Pekela en Veendam
Twee teams van Ubbo Emmius naar landelijke finale FIRST LEGO League
Gemeente Pekela lanceert StemWijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen
Nicaraguaanse kunstenaar Manuel maakt kunstwerk voor de Theo Thijssen school
VAN HARTE: Vandaag is Rennie 65 jaar geworden
Redenen waarom inwoners van Pekela nog steeds gebonden zijn aan de stad Groningen
Concert Noordballaden met Linde Nijland, Otto Groote en Bert Ridderbos
VAN HARTE: José is vandaag 48 jaar geworden
Bounce Back organiseert opnieuw bingoavond in sporthal De Spil
VAN HARTE: Cor Dijk uit Oude Pekela is 80 jaar geworden!
Succesvol dansweekend voor AB Dance Winschoten met prijzen en promoties

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk. U heeft geen [MijnPP-account].

pem679n54ag63kkul1lv4muu32