Onderzoekers meistakingen 1943 in Pekela zoeken informatie

Geplaatst: donderdag 15 september 2022 om 18:00 | Views: 6872

Auteur: Jetse Woltjer

PEKELA - In het kader van een onderzoek naar de meistakingen in 1943 in Pekela, waarbij ook de NPO betrokken is, zijn wij als werkgroep op zoek naar informatie over twee mannen uit Pekela die destijds opgepakt zijn door de Duitsers. Wat is er in 1943 gebeurd? Nederlandse mannen die in de meidagen van 1940 tegen de Duitsers vochten moesten zich begin mei 1943 melden voor de ‘Arbeidseinsats in Duitsland’. Vanwege deze oproep braken in Nederland begin mei '43 op vele plaatsen stakingen uit. Zo ook in Pekela. Voor het gemeentehuis in Nieuwe Pekela verzamelden zich een grote groep stakers. De onrust escaleerde toen een aantal Pekelders het gemeentehuis binnendrong om de NSB-Burgemeester Theunis Heeg naar buiten te slepen en in het Pekelder diep te gooien. Ook daarna was het niet gelijk rustig. Op de weg naar Oude Pekela werden door de stakende menigte nog een aantal Pekelder NSB-ers hard aangepakt.

Represailles van de Duitse bezetter bleven niet uit. Met bravoure van wapengekletter werd de dagen erna de dreiging van de voortgaande opstand door de Duitsers terneergedrukt. Een aantal Pekelders zou ter plaatse geëxecuteerd worden wat ten nauwer voorkomen kon worden. Wel werden onderzoeken ingesteld en ondanks het verzetswerk, ook van de ambtenaren op het gemeentehuis, kon niet voorkomen worden dat 12 mannen uit Pekela opgepakt werden. Zij kwamen in kampen terecht en brachten fysiek en mentaal een groot offer in de strijd om onze vrijheid. Een aantal verloor zelfs het leven.

Volgend jaar is dit alles 80 jaar geleden en daarom verdient dit speciale aandacht. Zo willen we als werkgroep deze mannen een gezicht geven en het verhaal van de stakingen onder de aandacht brengen. Echter, twee mannen van de twaalf die opgepakt zijn blijven omgeven door mysterie. Het gaat om:

Gezinus Eggens
Gezinus is in Oude Pekela geboren op 02-11-1917 en daar overleden op 01-06-1978. Zijn moeder was Geertje Eggens. Gezinus had een broer Geerard en een zus Fenna, mogelijk in die tijd woonachtig in Groningen. Na de oorlog is Gezinus teruggekomen en weer gaan wonen in Oude Pekela aan de Schoolstraat.

Jacobus Cornelissen
Jacobus is in Rotterdam geboren op 21-05-1914, datum van overlijden is onbekend. Jacobus is in 1937 in Oude Pekela getrouwd met Jantje Hulzebos. Zij is geboren op 22-12-1917 en overleden op 19-09-1988. Mogelijk hadden ze kinderen. Na de oorlog is Jacobus teruggekomen en woonde daarna nog een aantal jaren in Oude Pekela aan de Schoolstraat.

Beide woonden dus aan de Schoolstraat, mogelijk kent u een oudere die daar rond die jaren gewoond heeft. Vraag gerust eens rond!

Kortom: Weet u iets over deze twee mannen of kent u hun familie zouden we graag met u in contact komen via Jetse Wolter (06-30396396 of jetse_woltjer@hotmail.com). Alvast dank!

Namens de werkgroep,
Albert Leutscher
Feike Oppewal
Jetse Woltjer

Eerder verschenen:

Kerk uit 1911 in de steigers: groot onderhoud bij CGK Nieuwe Pekela
Eerste bijeenkomst Kracht(ige) Pekelders over versterken van inwonersinitiatieven
Wandelschoenen aan: Avond3Daagse Pekela komt eraan!
Loonbedrijf Moed: voor het persen van pakken hooi!
Altijd al trompet of bugel willen spelen? Dit is je kans!
Waarschuwing: laat kinderen en huisdieren niet achter in warme auto
Verpleegcentrum Dokhuis viert tienjarig bestaan met feestweek
Laatste kans om kleurplaat in te leveren voor Week van de Gezonde Jeugd in Pekela
Veentrappers van Scouting Pekela veroveren na tien jaar opnieuw de vlag
30 mei: Hervormde kerk haalt oud papier op in Pekela
Bekroonde documentaire over sluiting De Halm te zien bij Siep & Co in Oude Pekela
VAN HARTE: Petra van der Wal is vandaag 40 jaar geworden
Kunstenaar Ankie Voerman opent expositie ‘Van Koffie tot Kust’ in Oude Pekela
Van opvang naar toekomst: nieuwe woonwijk Hooiwijk feestelijk geopend in Oude Pekela
Zaterdag 6 juni: ontdek de kerken van Oost-Groningen tijdens Kerkenpad 2026
Mini-parkje Noordercolonie in Boven Pekela verandert in leerzame buitenklas
Kom naar de Veiligheidsdag in Oude Pekela op 19 juni
Gezellige scootmobieltocht voert deelnemers langs natuur en avontuur
13 juni: Schutsemarkt Nieuwe Pekela; een dag vol plezier voor jong en oud
Sloop oude Aldi in Pekela in volle gang voor nieuwbouw supermarkt

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk. U heeft geen [MijnPP-account].

uia4rdmmriva0j683kus9kbf90