ZICHT OP AGBZW: Onderhoudsstop, testen met waterstof en bodemdaling

Geplaatst: dinsdag 20 juli 2021 om 12:30 | Views: 9258

Auteur: Rocco van Dijk | Plant Manager Underground Storages

PEKELA / ZUIDWENDING - Schreef ik de vorige keer nog dat ik mijn ruiten stond te krabben, inmiddels hebben we een lange periode met volop zon en aangename temperaturen mogen beleven. Hopelijk is het een opmaat naar een mooie zomer. Dit artikel staat in het teken van de onderhoudsstop, het demonstratieproject en bodemdaling.

Onderhoudsstop
Contractueel is afgesproken dat we jaarlijks maximaal tien dagen uit bedrijf zijn voor het uitvoeren van noodzakelijk onderhoud. Dit jaar was dat van 28 mei tot 6 juni. De werkzaamheden zijn voorspoedig verlopen. Vooral de werkzaamheden die we vaker moeten doen tijdens zo’n stop (het vervangen van koelerbanken) zijn veel sneller uitgevoerd dan gepland. Het weer werkte ook mee, we knappen tenslotte allemaal op van een beetje zonneschijn. Verder moesten we de nodige ICT aanpassingen doen die altijd een beetje spannend zijn. Ook dit ging heel vlot, dus hebben we daar ook tijd gewonnen. En niet te vergeten heeft de ploeg in het weekend doorgewerkt in een tweeploegendienst. Op 3 juni waren we al klaar. We kunnen terugkijken op een veilig en voorspoedig verlopen stop!

Voortgang demonstratieproject waterstofopslag
In april meldden we dat we medio mei wilden starten met het demonstratieproject waterstofopslag. Halverwege mei kwamen we tot de conclusie dat dit streven niet haalbaar was vanwege een verstopping in de boorpijp die eerst moet worden verwijderd. De werkzaamheden hiervoor zijn in de afgelopen weken uitgevoerd.
Na de zomervakantie kan het demonstratieproject alsnog aanvangen. Uiteraard informeren we u hierover via de website. Omwonenden van de aardgasbuffer ontvangen voor aanvang van het demonstratieproject ook een brief op de deurmat.

Bodemdaling
De zoutcavernes zorgen voor een lichte bodemdaling. Dit komt door het gewicht van de aardlagen boven de cavernes en een hoge temperatuur op de diepte waar de cavernes zich bevinden. Hierdoor gedraagt het zout zich als een stroperige vloeistof. Dit effect heet ‘kruip’. Het gevolg van kruip is dat de caverne heel langzaam steeds iets kleiner wordt. In een winningsplan of opslagplan worden onder meer de bodembeweging en de effecten hiervan beschreven.
In september 2020 heeft Deep.KBB de verwachte bodemdaling bijgesteld op basis van de gemeten druk in de putmond, uitgevoerde metingen met sonarapparatuur en de pekelproductie. De update is vrijwel gelijk aan de vorige studie uit 2015. De gasopslag draagt naar verwachting jaarlijks 3,2 mm (ca 3 cm / 10 jaar) bij aan de bodemdaling. Dat is de daling die verwacht wordt direct boven het caverneveld. Hoe verder weg, hoe kleiner de daling.

Vakantie
Ten slotte wil ik u vanaf deze plek een fijne vakantie wensen. Onze medewerkers gebruiken deze periode om (met hun gezin) de rust op te zoeken na al het harde werken. Tot na de zomervakantie!

Eerder verschenen:

Club P.kel: nieuwe creatieve ontmoetingsplek voor kinderen en jongeren in Oude Pekela
Gevonden: oortelefoontje op de dijk tussen Winschoten en Pekela
Supermarkt Safari laat inwoners gezonde en betaalbare keuzes ontdekken
22 november: Gedachtenisavond Lutherse Begraafplaats Nieuwe Pekela
PCOB Pekela ontvangt ds. Bulten voor lezing over ‘Slavernij – toen en nu’
Blijf veilig op weg: Rijvaardigheidstraining in Oude Pekela op 4 december
Wethouder Van Klaveren in gesprek met groep 8 OBS De Linde tijdens Week van Respect
Scoor een gratis Waterbespaartoolkit mét douchetimer!
Pekelder gemeenteraad stelt sluitende begroting voor 2026 vast
Koningslinde geplant voor huisarts Feis: een blijvend eerbetoon aan 42 jaar zorg
Gratis kookcursus voor Pekelders met een klein budget
Binnenkort kniepertjes te koop bij korfbalvereniging WSS
Sint Maarten zorgt voor verlichte straten in Pekela
Natuurfilm WILDEBOEL! te zien in Ontmoetingscentrum De Kiepe in Nieuwe Pekela
Bewoners Oude Pekela starten maandelijkse Bingo voor en door senioren
17 november: Driewielontdekdag bij de Spil in Nieuwe Pekela
27 november: Oud- journalist RTVNoord en schrijver Erik Hulsegge in Bibliotheek Oude Pekela
Kindcentrum Hendrik Wester schittert tijdens sfeervolle Lichtjesavond
Sportvereniging Zempo wint Breedtesportprijs Pekela
Kleindiershow in Noordbroek toont indrukwekkende diversiteit aan rassen

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk. U heeft geen [MijnPP-account].

fnpe0jtrrqu0quutb8126kecs2