Na 80 jaar Pekelder Torah schild terug in Kapiteinshuis Pekela

Geplaatst: dinsdag 9 februari 2021 om 18:50 | Views: 9416

Auteur: Feike Oppewal - Kapiteinshuis Pekela

NIEUWE PEKELA - Afgelopen vrijdag is dé aankoop van museum Kapiteinshuis in Pekela gearriveerd. Op zondag 24 januari is het zilveren ornament aangekocht op een veiling in New York. Hoe het daar terecht kwam? Dat is een heel verhaal wat het museum komende zomer op de expositie graag wil vertellen. De korte versie is als volgt.

Abraham Toncman, de laatste rabbijn van de Pekelder synagoge, schrijft in 1942 in zijn laatste notulen: ’Op instigatie van hogerhand werden de Wetsrollen c.a., alsmede talrijke archivalia, naar het Kerkgenootschap te Amsterdam ter bewaring gezonden.’ Daar zijn ze ongeschonden de oorlog doorgekomen en in 2006 besluit men dat talloze stukken ‘overtollig’ waren en ging men tot verkoop over. De veiling werd in New York gehouden, waar veel Nederlandse schilden werden verkocht o.a. ook uit Winschoten, Veendam en dus Pekela. Nu werd het Pekelder schild weer ter veiling aangeboden en was het bestuur in de gelegenheid om dit stuk aan te kopen. Het bestuur kreeg de tip over deze veiling van mevrouw Van Ammers, een deskundige en betrokken donateur. Totaal beliepen de kosten tegen de $ 10.000,-; voor het museum een enorm bedrag. Daarvoor kreeg men steun van enkele donateurs, van de Manders-Mulder stichting uit Enschede en van diverse Pekelder organisaties als de Rotary, Innerwheel, beide Nuts-departementen en de gemeente Pekela.

Dit Torah schild is in 1906 gemaakt door de Groninger zilversmeden Van Weering en Van Duinen en geschonken door de vrouwengroep van de synagoge. Het gold als versiering op de mantel die de Torah rol bedekt. Een dergelijke rol is gemaakt van perkament, dierenhuiden, waarop met speciale inkt de vijf boeken van Mozes geschreven worden waaruit elke sabbat gelezen wordt. De decaloog of de Tien Woorden gelden als kernstuk van deze boeken.

Het museum gaat dit teken van herinnering aan de Joodse gemeenschap komende zomer exposeren, samen met talloze zilveren voorwerpen die in de 19e eeuw door Pekelder zilversmeden gemaakt zijn. Dit uiteraard wanneer de Covid maatregelen de opening weer mogelijk maken.

Aan dit artikel is meegewerkt door

Martje Ritzema
fotograaf en redacteur
martje@prachtigpekela.nl

Eerder verschenen:

Bieb-Pubquiz in de mobiele bibliotheek in de Kiepe
Jumbo Oude Pekela start spaaractie met historisch verzamelalbum over Pekela
VAN HARTE: Manon is 37 jaar geworden
31 oktober: Hervormde kerk haalt oud papier op in Pekela
Swingende Keltische klanken en sfeer in een uitverkocht Albatrosgebouw
Gemeente Pekela haalt grof snoeiafval op tijdens takkenroute
Abel en Hillie Wieske uit Nieuwe Pekela een briljanten paar
Het verdwenen circus van Noordster Oude Pekela
Herfstzon en gezelligheid aan de Noordercolonie!
Hollandse avond met Excelsior en Martin Zemering in Nieuwe Pekela
Wie wil meewerken aan een betere Jeugdzorg?
6 november: Vrouwenzangavond in Hervormde Kerk Nieuwe Pekela
Houten keukens in 2026: dit zijn de opvallendste trends
Stichting Madre Rosetta geeft al twintig jaar kansarme meisjes en jonge vrouwen een toekomstperspectief
Theatergroep Waark strijkt neer in Oude Pekela met nieuwe Nedersaksische muziektheatervoorstelling
Fietsencontrole bij OBS De Linde
Scheiden met kinderen: goede afspraken gaan verder dan de zorgverdeling
Nederlanders zitten bijna negen uur per werkdag: wat kunnen bedrijven daaraan doen?
Meer privacy in de tuin zonder een grote verbouwing
Een natte herfst begint bij de voordeur: zo houden bedrijven hun entree veilig en schoon

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk. U heeft geen [MijnPP-account].

s8fk0ub45ti9f6v8gm3n05oig2