Tentoonstelling Voortvarende Vrouwen in Veenkoloniaal Museum

Geplaatst: zaterdag 5 oktober 2019 om 19:15 | Views: 5922

PEKELA / VEENDAM - Op zondag 13 oktober om 15.00 uur opent Christen Bronda, directeur van het Samenwerkingsverband Noord Nederland, in het Veenkoloniaal Museum te Veendam de tentoonstelling ‘Voortvarend vrouwen in de Veenkoloniale zeevaart’. De expositie is tot en met 26 januari 2020 te zien.

In de negentiende eeuw speelt de vrouw in de veenkoloniale zeevaart een belangrijke rol. Ze blijft niet thuis wachten op de terugkomst van haar varende man en zoons, maar vaart dikwijls actief mee. De vloot bestaat hoofdzakelijk uit relatief kleine zeeschepen, variërend van 60 tot 150 ton. Op oude binnenvaartfoto’s zien we de vrouw dikwijls aan het roer staan. Bij de veenkoloniale zeevaart, die is ontstaan uit deze binnenvaart, staat de vrouw haar mannetje. Uit brieven en correspondentie die in de collecties van het Veenkoloniaal Museum en museum Kapiteinshuis Pekela bewaard worden en ook uit publicaties van tijdgenoten zoals H.J. Top en Anthony Winkler Prins, blijkt dat de vrouwen behalve ondernemende, ook goedgekleed en geletterd waren. Zo lezen we in een krant van begin negentiende eeuw dat na de Napoleontische tijd, de paraplu en ook kleurrijke omslagdoeken op grote schaal werden geïntroduceerd in het Veenkoloniale straatbeeld door Veendammer, Wildervankster en Pekelder kapiteinsvrouwen. Ook de kennis van de Engelse, Franse en Russische taal is bij de vrouwen op peil omdat, zoals een kapiteinsvrouw het in een brief omschrijft 'het zo knullig is als je in een havenstad met gebarentaal en aanwijzen duidelijk wilt maken wat je wenst'.

Naast lief is er ook veel leed geleden door de zeemansvrouwen. Zo blijkt uit het archief van Oude Pekela dat er in 1866 van de vierentwintig personen die in dat jaar op zee overlijden twaalf jonger zijn dan veertien jaar. De kinderen voeren dus ook vaak mee. Kortom: de Veenkoloniale zeevaart is in de negentiende eeuw een echt familiebedrijf. In de tentoonstelling komen diverse aspecten van dat uitzonderlijke leven ruimschoots aan bod.

Eerder verschenen:

13 december: Kerstmarkt Wedderwegkerk Oude Pekela
VV Noordster organiseert Mega Kerstbingo met grote prijzen op 13 december
Publiek trakteert ‘Nederlandse Neil Young’ op staande ovatie
Het belang van goede communicatie tijdens potje padel
Stichting Pekela Beweegt viert tweejarig bestaan
Leggedoor Onderhoudsgroep zoekt jou!
Voorleesmiddag bij mobiele Bibliotheek in De Kiepe op 12 december
Kerststallententoonstelling in Lutherse kerk uitgebreid met glas-in-lood, schilderkunst en keramiek
Kerstzangdienst ‘Licht in de Nacht’ in Julianakapel Oude Pekela
Nieuwe textielcontainers in Pekela alleen te gebruiken met afvalpas
Aanvraag ontheffing voor carbidschieten in Pekela mogelijk tot 12 december 2025
Damian Franzen gehuldigd voor indrukwekkende prestaties op Special Olympics
Adventszangdienst op 14 december in Hervormde Kerk Nieuwe Pekela
Hoe kleine bedrijven in de provincie Groningen klanten over de grens bereiken
Bijeenkomsten voor inwoners over bushaltes en bushokjes in Pekela
VAN HARTE: Erwin de Haan is 30 jaar geworden
Momentopname 2025: Zakelijke succestrends in de digitale industrie van Pekela
Workshop omgaan met mobiele telefoon in Bibliotheek Oude Pekela
Auditieoproep: Theatergroep Waark zoekt actrices en zangeressen voor nieuwe productie ‘De wichter van Champ Clark’
Gezellige kerstmarkt in Het Tehuis in Nieuwe Pekela op zaterdag 13 december

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk. U heeft geen [MijnPP-account].

cg102sijdhf533676e5gu597o5