Stolpersteine in Pekela

Geplaatst: woensdag 20 juni 2012 om 10:20 | Views: 31192

Auteur: Redactie 104Media

PEKELA - In Pekela zijn dinsdag de eerste 40 zogeheten Stolpersteine geplaatst ter nagedachtenis aan 151 inwoners, die zijn omgekomen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De stenen liggen in het trottoir bij de woningen waar ooit joden en verzetsstrijders woonden. De messing gedenkplaatjes werden geplaatst door de Berlijnse kunstenaar Gunter Demnig.

Tekst OBCP

Gedenktekens
De sporen van de Tweede Wereldoorlog zijn op verschillende locaties aanwezig in de Pekela’s. Natuurlijk was er destijds de schade aan opgeblazen bruggen over het Pekelderdiep en aan diverse huizen en boerderijen door oorlogsgeweld. Deze schade is vrij snel na de oorlog hersteld. Tegenwoordig is de herinnering aan de periode 1940-1945 in de gemeente Pekela zichtbaar door diverse gedenktekens: Elf oorlogsgraven op diverse Pekelder begraafplaatsen, zes oorlogsmonumenten en het initiatief van de werkgroep Stolpersteine Pekela om zogenaamde Stolpersteine te gaan plaatsen.

Oorlogsgraven
Een aantal omgekomen Pekelders kreeg in en na de Tweede Wereldoorlog een oorlogsgraf. Deze graven zijn op diverse Pekelder begraafplaatsen te vinden waar bij de ingang het groene bordje hangt met de tekst ”Nederlands oorlogsgraf”. Het gaat om burgers en militairen, destijds woonachtig in de Pekela’s, die ten gevolge van oorlogshandelingen in de Tweede Wereldoorlog in de Pekela’s of elders zijn omgekomen en als zodanig staan geregistreerd bij de Nederlandse Oorlogsgravenstichting in Den Haag. De oorlogsgraven zijn te herkennen aan het opschrift “Gevallen voor het Vaderland”.

Oorlogsmonumenten
Verder verrezen vlak na de Tweede Wereldoorlog tot recent diverse monumenten in de Pekela’s ter nagedachtenis aan alle Pekelders die zijn omgekomen in de periode 1940-1945 of in oorlogen en vredesmissies elders tot en met heden:

  • Monument, burgemeester Van Weringstraat te Oude Pekela, onthuld 5 mei 1949
  • Monument, bij het voormalig gemeentehuis te Nieuwe Pekela, onthuld 31 augustus 1949
  • Verzetsmonument, begraafplaats Hervormde Kerk te Nieuwe Pekela, onthuld 31 augustus 1949
  • Joods Monument, Joodse begraafplaats, Draijerswijk 14 te Oude Pekela, onthuld in 1950
  • Monument, begraafplaats te Boven-Pekela, onthuld 4 mei 2011
  • Bevrijdingsmonument, bij het gemeentehuis te Oude Pekela, onthuld 5 mei 2010

Stolpersteine
De werkgroep Stolpersteine Pekela is in 2011 gestart met een project om persoonlijke gedenkstenen, de zogenaamde Stolpersteine (struikelstenen), te plaatsen. Dat gebeurt in de straat of stoep voor huizen in de Pekela’s waar tijdens de Tweede Wereldoorlog mensen woonden die door toedoen van de Duitse bezetter om het leven zijn gekomen. Op 19 juni 2012 zijn de eerste veertig Stolpersteine geplaatst op diverse plekken in de Pekela’s.

De werkgroep beschouwt dit project als een aanvulling op de reeds bestaande oorlogsgraven en –monumenten om de geschiedenis van en de herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog in de Pekela’s definitief vast te leggen. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met voorzitter van deze werkgroep de heer Andries Brans 0597-612930.

Foto's Abel van der Veen

Video Matthew Elderhorst en Simon Koster

Stemmen tellen....

Aan dit artikel is meegewerkt door

Matthew Elderhorst
Videograaf

Persoonlijk contact met Matthew? Stuur hem dan een mail!

matthew@104media.nl
Abel van der Veen
Fotograaf en redacteur

abel@prachtigpekela.nl

Eerder verschenen:

De Theo Thijssen school in Boven Pekela als tijdmachine
Behoud stoomzagerij Nooit Gedacht Nieuwe Pekela weer stap dichterbij
Muziekvitaminen zorgen voor verbinding en gezelligheid in de De Molenhof
Derde editie kinderkleding- en speelgoedmarkt in Oude Pekela
Gezellige lentefair in Het Tehuis Nieuwe Pekela: voorjaarsplezier voor iedereen
Geslaagde start scootmobieltochten van De Badde
Iedereen welkom bij open repetitie muziekvereniging Excelsior in De Binding
Frits na 60 jaar nog steeds gek op de reebruine ogen van Trijn
Verkoop Pekelder lantaarnpalen groot succes: 7.000 euro voor goede doelen
Reünie Talma LTS Nieuwe Pekela brengt oud-leerlingen en docenten samen
Werkzaamheden kerkhof Wedderweg maken goede voortgang
Nieuwe beweegcoaches starten in gemeente Pekela
Uitslagenavond Pekela: verkiezingsuitslagen live te volgen in het gemeentehuis
Vrijwilligers actief tijdens NLdoet bij Siep & Co in Oude Pekela
Vrijwilligers steken handen uit de mouwen tijdens NLdoet in Oude Pekela
Nieuwe single ‘Hollywood’ als eerbetoon aan gouden filmjaren
Workshop over digitale patiëntenportalen in Bibliotheek Oude Pekela
Nieuwe ontmoetingsdag voor Odensehuis Pekela en omstreken
Pekelder Molen De Onrust wordt ook stembureau
Paasfair in verpleeghuis De Clockstede in Nieuwe Pekela

Reacties

Er zijn nog geen reacties.

Reageren

U kunt uw reactie straks activeren via een link, die u wordt toegestuurd via de mail. Vul daarom een juist adres in.

Ter info: Het eerste deel van uw e-mailadres wordt bij uw naam vermeld. Bijvoorbeeld naam@...


Uw naam:
Uw emailadres:
Bevestig emailadres:
Reactie:
Foto:
Houd me op de hoogte van reacties
Schrijf me in voor de nieuwsbrief

Reacties

9d23mkk9bn503a3l96d5dnq081