Campagne-tour ‘Groninger grond zoekt tuinder'

Geplaatst: dinsdag 9 juni 2026 om 08:00 | Views: 746

Auteur: Nienke Foppele - Projectcoördinator Stichting Groninger Voedseltuinen

PEKELA - Verspreid door de provincie liggen stukken Groninger grond te wachten op een zorgzame tuinder. Stichting Groninger Voedseltuinen gaat de provincie door om op zoek te gaan naar die potentiële match. Welke bijdrage kun jij leveren aan het realiseren van een voedseltuin in jouw gemeente?

Met Stichting Groninger Voedseltuinen zetten wij ons al een aantal jaar in om meer professionele voedseltuinen in de provincie Groningen te helpen realiseren. Ons doel: elk dorp een eigen voedseltuin! Daarvoor is ook in elk dorp een stuk grond nodig en iemand die professioneel tuinder wil worden.

Met onze campagne ‘Groninger grond zoekt tuinder’ gaan we op zoek naar de dorpsbewoners die als zelfstandig ondernemende tuinder hun eigen buurt of dorp willen gaan voorzien van vers, lokaal en onbespoten voedsel.
Onderdeel van deze campagne is een tour met ons belevingscircuit langs de Groninger dorpen. Hierbij kunnen bezoekers de voedseltuin zien, horen, voelen en proeven om zo te ervaren of het opzetten van een professionele voedseltuin iets voor hen is.

Terwijl de bezoekers met de handen in de aarde een letterlijk zaadje planten, gaan we met hen in gesprek over het figuurlijke zaadje dat naar aanleiding van deze beleving is geplant. Is er een match tussen de bezoeker, het vak als tuinder en de Groninger grond? We denken graag mee hoe wij, vanuit Stichting Groninger Voedseltuinen, daaraan bij kunnen dragen.

Maar we zijn dus niet alleen op zoek naar potentiële tuinders. We gaan ook graag in gesprek met mensen die op een andere manier iets kunnen betekenen in het realiseren van meer voedseltuinen in de provincie Groningen:

- We zijn altijd op zoek naar percelen en ontmoeten dan ook graag grondeigenaren en/of gemeentemedewerkers die zich bezighouden met bijv. ruimtelijke ordening;
- Voordat een tuinder van start kan gaan met de voedseltuin, gaat er vaak nog veel tijd verloren aan verschillende zaken rondom een bestemmingsplanvergunningen en beleid. Wij gaan daarom graag in gesprek met wethoudersbeleidsmakers en/of andere mensen die hun invloed kunnen inzetten om dit proces te versoepelen; 
- Veel van de huidige tuinders liepen ooit vast in hun eerdere werk, waarna ze zich hebben omgeschoold tot tuinder. We komen daarom graag in contact met mensen die hun netwerk kunnen inzetten om onze oproep te delen onder bijv. werkzoekenden en/of mensen die vastlopen in hun huidige loopbaan;
- Voedseltuinen zijn niet alleen plekken waar groente en fruit worden verbouwd. Het zijn ook sociale en educatieve plekken. Vrijwilligers helpen mee met de werkzaamheden op de tuin en werken zo aan hun mentale en/of fysieke gezondheid, oogstdeelnemers (en hun kinderen) ontvangen een pakket of komen zelf oogsten en leren zo met het seizoen mee te eten, tuinders werken met een solidair betalingssysteem zodat ook mensen met een lager inkomen toegang hebben tot lokaal en onbespoten groenten. En al deze voorbeelden van mensen die samenkomen, maken de voedseltuin dus ook tot een sociale ontmoetingsplek. We komen dus ook graag in contact met mensen die op deze vlakken werkzaam zijn.

Zie jij mogelijkheden om met behulp van jouw functie bij de gemeente, jouw rol binnen een organisatie, het inzetten van jouw netwerk of op een andere manier mee te helpen aan het realiseren van meer voedseltuinen in de provincie Groningen? Kom dan langs bij ons belevingscircuit:

Dinsdag 9 juni | 14:00 - 17:00 | Bibliotheek Onstwedde
Dinsdag 16 juni | 14:00 - 17:00 | Bibliotheek Stadskanaal
Donderdag 18 juni | 14:00 - 17:00 | Bibliotheek Musselkanaal

Meer data volgen nog. Blijf op de hoogte via onze website, social media of door je aan te melden voor onze nieuwsbrief.

Eerder verschenen:

VAN HARTE: Sjacky Grave 50 jaar!
De Schutsemarkt: meer dan een markt alleen
Column Pekela Beweegt: 'In beweging'
Vrijheidsstraat in Oude Pekela kleurt oranje voor WK voetbal
Grote belangstelling bij officiële opening Galerie Spavento in Nieuwe Pekela
VV Pekela promoveert na bloedstollende strafschoppenserie naar vierde klasse
Win het WK-tenue 2026 én open zelf de nieuwe pannakooi!
Vocalgroup VocalSpirit houdt open repetitieavond in Stadskanaal
Geslaagde reünie van El Rondo Nieuwe Pekela brengt oude tijden weer tot leven
Vandaag: Officiële opening van Galerie Spavento in Nieuwe Pekela
VAN HARTE: Jack van der Veen is 45 jaar geworden!
'Putjesscheppers' actief in Pekela
Wedderweg Kerk zoekt kerstboom voor feestdagen in Oude Pekela
TC Nieuwe Pekela grijpt winst in Strijd om Pekels Goud 2026 na spannende strijd
Burgemeester Jaap Kuin opent expositie Ankie Voerman in molen De Onrust
Bijeenkomst voor inwonersinitiatieven in Pekela: ‘Samen bouwen aan een sterker dorp’
Vrijdagavond: BOP 45 jaar – Jubileumtoernooi in de Spil Nieuwe Pekela
Leerlingen van De 7-Sprong helpen bij snelheidscontrole in Oude Pekela
Leerlingen cbs de 7-Sprong doen verkeersexamen op de fiets in Oude Pekela
21 juni: Parkdienst in Boekhovenpark Nieuwe Pekela

Reageren

Reacties lezen en schrijven is bij dit artikel niet mogelijk. U heeft geen [MijnPP-account].

tl8po8hgn6gjld1ejjd5ug6137